Jak trening wspiera redukcję wagi?

Zanim odpowiemy na to pytanie musimy podkreślić, że podstawą zrzucania wagi jest odpowiednia dieta. Jeżeli przez dłuższy czas zamykasz dzień z ujemnym bilansem kalorycznym możesz spodziewać się spadku masy ciała. W takim razie czy trening w ogóle jest potrzebny? Oczywiście tak!

Dlaczego powinieneś wybrać akurat trening funkcjonalny, gdy zależy Ci, aby schudnąć i poprawić wygląd sylwetki?

Trening nie tylko podwyższa dzienny wydatek energetyczny, ale także stymuluje organizm do przyspieszenia metabolizmu spoczynkowego. Treningi, jakie robimy na zajęciach, zazwyczaj odbywają się na średniej, wysokiej lub bardzo wysokiej intensywności (w zależności od konkretnego treningu i poziomu wytrenowania osoby ćwiczącej). Taki wysyłek powoduje aktywację tzw. współczulnego układu nerwowego (na pewno słyszałeś o układzie „walki – ucieczki”). Skutkiem tego jest podwyższenie spoczynkowego pochłaniania tlenu nawet przez długi czas po zakończeniu wysiłku. To z kolei jest przyczyną utrzymywania się spoczynkowego metabolizmu na wyższym poziomie. A więc siedząc w pracy przed komputerem po intensywnym treningu Twój organizm spali dużo więcej kalorii, niż gdyby nie poszedł na zajęcia.

Ale czy szybszy metabolizm, a co za tym idzie większe spalanie kalorii, to jedyna korzyść z treningu dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy? Otóż nie.

W Dopaminie trenujemy także siłę i wytrzymałość siłową. To właśnie trening z obciążeniem zewnętrznym sprawia, że Twoja sylwetka nabiera kształtów. Tkanka mięśniowa, poza rzeźbieniem ciała, wpływa także na zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego organizmu. A więc najlepsze wyniki podczas odchudzania uzyskasz:

– pilnując racjonalnego odżywiania i ujemnego dobowego bilansu kalorycznego;

– trenując na wysokiej intensywności;

– trenując siłowo.

Podsumowując: trening funkcjonalny jest idealnym wyborem dla tych, którzy chcą zredukować masę ciała i wyrzeźbić sylwetkę.