Trening funkcjonalny a zdrowie

Trudno znaleźć zdrowszą formę ruchu, niż trening funkcjonalny. Bazuje on bowiem na ruchach naturalnych dla naszego ciała. Są one bezpieczne. Mało tego! Ucząc się, w jaki sposób poprawnie je wykonywać i powtarzając je świadomie w kontrolowanym środowisku, wypierasz stary wzorzec ruchu zastępując go nowym, dzięki czemu poruszasz się poprawnie na co dzień!

Dobrodziejstwo naszych czasów

Wyobraź sobie, że przez 50, 70, 90 lat codziennie wykonujesz niepoprawny przysiad siadając i wstając z krzesła. Albo niepoprawnie dźwigasz z ziemi torbę z zakupami, czy jakikolwiek ciężki przedmiot. Jakie konsekwencje będzie to miało dla Twojego zdrowia? Wystarczy spojrzeć na naszych dziadków i babcie. Oni nie mieli możliwości zdobycia bezcennych umiejętności panowania nad własnym ciałem. Ty masz!

Dobre uzależnienie

Ale trening funkcjonalny to nie tylko doskonała świadomość własnego ciała. To także przemiany chemiczne w organizmie, które mają nieoceniony wpływ na nastrój i zdrowie. Podczas wysiłku – szczególnie na wysokiej intensywności – produkowana jest dopamina, czyli hormon, który odpowiada za utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Dalej serotonina, która wprawia nas w dobry humor. Na koniec – endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Dzięki nim redukujesz stres, tak zgubny dla zdrowia i poprawiasz nastrój. Połączenie tych hormonów działa na organizm tak samo jak morfina, nikotyna czy heroina. Na szczęście jest to dobre uzależnienie, które sprawia, że rotacja klubowiczów naszym klubie jest nieporównywalnie mniejsza, niż na zwykłych siłowniach.

Naturalny doping

Trening wytrzymałościowo-siłowy to także wzrost poziomu testosteronu, insulinopodobnego czynnika wzrostu i hormonu wzrostu. Proces ten ma podobne działanie, jak w przypadku sterydów, ale naturalnie i bez żadnych skutków ubocznych! Odczuwasz to przez zwiększoną masę mięśniową przy spadku poziomu tkanki tłuszczowej, a więc zmianę proporcji składu ciała. Poprawia się także gęstość Twoich kości, oraz hamuje się proces starzenia. A to wciąż tylko część korzyści!

Paliwo

Dieta to nieodzowny element zdrowego stylu życia. Ten termin rozumiemy jako racjonalny sposób odżywiania, dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb. I chociaż o „michę” dbasz samodzielnie w kuchni, angażując się w regularny trening bardzo szybko pojawi się u Ciebie chęć zgłębienia wiedzy na ten temat i poprawy jakości odżywiania. Dlaczego? Trening uzależnia. Daje mnóstwo satysfakcji, dlatego z sesji na sesję chcemy wchodzić w to głębiej i głębiej. Za wzrost świadomości osób trenujących w Dopaminie na temat odżywiania odpowiadają także trenerzy, którzy nieustannie podkreślają, jak ważna jest dla Twojego zdrowia.

Brzmi jak bajka?

Trochę tak! I jest to doskonałym wyjaśnieniem fenomenu funkcjonalnych zajęć w małych grupach, które w kilka lat szturmem wdarły się na rynek fitness na całym świecie. Oczywiście pamiętać należy o tym, że aby czerpać korzyści trenowania, należy to robić w odpowiedni sposób, koniecznie pod okiem specjalistów. Dobry trener zadba o dostosowanie zadań do Twoich możliwości oraz przypilnuje, abyś każdy element wykonał poprawnie technicznie i czerpał z treningu pełnię korzyści.